Özgeçmiş

Daha yüksek bir başarı için önce sağlık...

Prof. Dr. Erdem KAŞIKÇIOĞLU

Erdem Kaşıkçıoğlu, 1969 yılında Göksun’da doğdu.

Orta öğrenimini Kabatas Erkek Lisesinde 1986 yılında tamamladı.
1986 yılında başladığı Istanbul Tıp Fakültesini 1992 yılında bitirerek Tıp Doktoru ünvanına hak kazandı.
1992-1996 yılları arasında Istanbul Tıp Fakültesi Iç Hastalıkları Anabilim Dalında ihtisasını yaparak Iç Hastalıkları Uzmanı ünvanına hak kazandı.
1996-1999 yılları arasında ise, Siyami Ersek Gögüs Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezinde yaptığı üst ihtisas eğitimi sonrası Kardiyoloji Uzmanı ünvanına hak kazandı.
Sonrasında, 2000- 2003 yılları arasında çalıştığı Istanbul Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalında Spor Hekimi Uzmanı ünvanına hak kazandı.
Akademik kariyerine yaptığı üç ihtisastan sonrada devam eden Dr.Kaşıkçıoğlu 2005 yılında Spor Hekimliği Doçentliği ünvanına hak kazandı.
Bu akademik kariyerine ilave olarak 2006 yılında ise Kardiyoloji Doçentliği ünvanına hak kazandı. Dr.Kaşıkçıoğlu, TÜBİTAK Fizik yarışmaları ödülü sahipliği dışında, 2004 yılında Asya-Pasifik Hipertansiyon Kongresinde Genç Arastırmacı Ödülü, 2005 yılında Avrupa Kardiyoloji Fellowu ünvanına, 2006 yılında Avrupa Kardiyoloji Diplomasına hak kazandı.
Şu ana kadar 70’den fazla uluslararası olmak üzere 200’nin üzerinde basılı makele ve bildirisi bulunmaktadır. Ayrıca, Dr. Kaşıkçıoğlu, birçok ulusal ve uluslararası dergilerin hakemliği ve kurul üyeliğini yapmaktadır. Bunlar dergilerin başlıcaları Anadolu Kardiyoloji Dergisi, Türkiye Klinikleri, Journal Sports Science Exercise, European Heart Journal, İnternational Journal of Cardiology, European Society of Echovardography, Clinics, European Society of Cardiovascular Prevention sayılabilir. 
Birçok kitap bölümü yazarlığıda yapmış olan Dr. Kaşıkçıoğlu, 1998 yılında İletişim yayınları tarafından basılmış ‘Sağlıklı Yaşlan: Anti-aging’de bir sır-Egzersiz’ ( yazar telif haklarını Türkiye Omurilik Felçlileri Derneğine bağışlanmıştır) ve 2011 yılında Galata yayınları tarafından basılmış ‘Acı Tebessüm’ (yazar tarafından telif hakları Toplumsal Haklar Araştırma Derneğine-TOHAD- bağışlanmıştır) ve Sistem yayıncılık tarafından basılmış Spor Öldürmesin (yazar tarafından telif hakları Görme engellileri Derneğine bağışlanmıştır) isimli üç kitabı bulunmaktadır.
Özel ilgi alanı olan sağlıklı yaşam, sağlığın sosyal belirleyicileri konularında, kalp-damar hastalıklarında korunma, egzersiz ve ani ölüm konularında ulusal ve uluslararası bir çok kongreye davetli konuşmacı olarak katılmıştır.
Türk Kardiyoloji Derneği, Türk Spor Hekimliği Derneği, Türk İç Hastalıkları Derneği, Toraks Derneği, Avrupa Kardiyoloji Derneği üyesi olan Dr.Kaşıkçıoğlu, ayrıca kurucu başkanlığını yapmış olduğu Spor Kardiyolojisi Derneğininde başkanıdır. Bu dernek aracılığıyla toplumun kalp damar hastalıkları riskleri açısından farkındalığı sağlayarak gelişebilecek istenmeyen olayların engellenmesine çalışılmaktadır.

Halen İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinde profesör kadrosunda öğretim üyesi olarak görevine devam eden Dr. Kaşıkçıoğlu, evli ve iki çocuk babasıdır.