Obezite İlaçları ve Ölüm

anlış beslenme ve hareketsiz yaşam obezite sorununun en önemli bileşenleri olarak karşımızda durmaktadır.

Obezite İlaçları ve Ölüm

sağlıklı kilo verme

Obezite, yüzyılın önemli bir sorunu olmaya devam edecek.  Ne yazık ki, bu salgınla başa çıkmak her geçen gün daha zor olmaktadır. Yaşanan zorluğun asıl nedenlerinden birisi her geçen gün toplumda yaşam tarzı bozuklukları her geçen gün artmaktadır. Yanlış beslenme ve hareketsiz yaşam bu sorunun en önemli bileşenleri olarak karşımızda durmaktadır. Yeme bozukluklarından tıkanırcasına yemek yeme ve gece yemek yeme sorunlarının özellikle büyük kentlerde yaşayan insanlarda doğru olmayan bir alışkanlığa dönmüş olmasındadır. Bu yeme bozuklukları sorunlarının ortaya çıkmasında da en önemli belirleyici unsurun ise stres olduğunu kabul etmek gerekir. Doğru olamayan beslenme sürecinin ortaya çıkardığı olumsuz sorunun daha da ağırlaşmasının diğer bir nedeni de giderek hareketsiz yaşamı alışkanlık haline getirmiş olmamızdır.

Özellikle hızlı kilo verme kaygısı ve arayışı, çoğunlukla her türlü uygulamanın üstünde görülmektedir.  Hızlı bir şekilde kilo verme ve fit görunme kaygısıyla olan arayışların hepsinin doğru yöntemler olmadığını kabul etmek gerekir. Giderek ticari değeri  büyüyen bu endüstrisinde için önerilen besin ve madde takviyelerinin çoğunlukla yeterli ve uygun olmadığını özetle belirtmek gerekir. Metabolizma ve performans açısından etkinlik ve faydaları tartışmalı olan bu ürünlerin bir kısmının diğer taraftan doping açısından riskler taşıyabileceğini unutmamak gerekir.  Bu ürünlerin önemli bir kısmı organizma için kullanılmadan vücuttan atılan bir takım eser maddeleri gereğinden fazla barındırdığını bilmekteyiz. Özellikle karaciğer ve böbrekler için gereksiz bir iş yükü oluşturmak gibi olumsuz etki dışında bir olumlu fayda sağlayamamaktadır.

Bu sebeplerle gelişigüzel kullanılan takviyeler, yağ dokusunun azalması değil sıvı kaybına yol acarak  kilo değişikliğine yol açmaktadır. Bedenin suyunun kaybı doku ve organlar için olumsuzluk bir seyre yol açmaktadır.  Bu ürünlerin çoğu, olumlu etkiler oluşturamadığı gibi organ ve dokular için zarar veren unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu seyirde, çoğunun içeriği belli olmayan ilaç ve ürünlerin kullanimi derhal kullanımı kesilmelidir. Gelişmiş olan bir olumsuzluk düşünülüyorsa buna sebep olabilecek organ ve doku fonksiyonlarının bozulmasının olup olmadığı incelenmelidir.  Bu değerlendirme ve tetkikler sonucunda, olumsuz bir veriyle karşılaşıldığında o parametrenin düzeltilmesi en hassas noktadır.

Ne yazık ki; insanların kandırıldığı ilaç, madde ve uygulamalar birer kurtarıcı olarak sunulmaktadır. Bilimsel araştırmaları yapılmamış olan  bu madde ve ilaçlar doku ve organlarda kalıcı hasarlara yol açabilmektedir. Obezite ve kilo fazlalığı olan bireylerin bilimsel olmayan yöntemleri kullanmadan önce konuyla ilişkili uzmanlardan görüş ve öneri almaları oldukça önemlidir.