Obezite tedavisinde kritik eşik

Obezite tedavisinde egzersiz ve spor olmazsa olmaz bir yöntemdir. Diyet programlarına ilave edilmesi gereken düzenli egzersiz uygulamaları hastalıkta hedefe ulaşılmasında ana unsurdur.

Obezite tedavisinde kritik eşik

obezite tedavisi

Obezite tedavisinde egzersiz ve spor olmazsa olmaz bir yöntemdir. Diyet programlarına ilave edilmesi gereken düzenli egzersiz uygulamaları hastalıkta hedefe ulaşılmasında ana unsurdur. Çoğunlukla, obeziteyle beraberinde ortaya çıkan önemli sağlık sorunlarının kontrol ve tedavisinde de egzersiz ve sporun oldukça önemli bir yeri bulunmaktadır. Obez hastalarda, özellikle ortaya çıkan kalp ve damar problemlerinin engellenmesi tedavideki en kritik noktadır. Obezite sorunu olan bireylerin, performans düşüklüğüyle ilişkili olarak giderek daha fazla artan hareketsizliği tercih etmeleri oluşabilecek komplikasyonlara zemin hazırlamaktadır. Özellikle kalbi besleyen damarlar olan koroner damarlarda daralmayla gelişen kalp infarktüsleri yani krizlere yol açabilmektedir. Bu sürecin en son basamağında ise, ne yazık ki; ölümler ortaya çıkabilmektedir. Obezitenin estetik kaygıları dışında oluşturabileceği bazı damar problemlerinin de sağlık riskleri dışında olumsuz estetik sorunlar doğurabileceği de bir gerçektir. Özellikle, bacaklarda ortaya çıkan varisler ayrıca bir estetik olumsuzluk olarak ortaya çıkmaktadır.

Obezitenin bu kritik aşamalara gelmemesi için daha hareketli olunması gerekir. Ne yazık ki; çoğu hasta ne kadar hareketli olunması bilgisinden uzak bir şekilde egzersiz yapmaktadır.  Hızlı bir yağ yıkımını sağlamak için taşınan riskler tamamen unutulup aşırı yüklenme yaratan sporlar yapılmaktadır. Bunun doğru bir yaklaşım olmadığı ve sonucunda ölümlerin gelişebileceği hatırlanmalıdır. En ilginç tarafı da, aşırı uygulanan egzersizle daha hızlı kilo kaybedileceğine inanılmasıdır. Bu yaklaşımın bilimsel olmadığını bir kez daha belirtmekte fayda var. Yapılması gereken en doğru yaklaşım her hastaya kardiyopulmoner egzersiz test uygulanarak yağ yakım seviyesinin ve güvenli nabız aralığının bulunmasıdır. Bu değerlerin her hasta için farklı olduğunun bilinmesi gerekir.  bu şekildeki yaklaşım, obezite ve sorunlarıyla mücadele edilmesinde en etkili ve güvenli yöntemdir.