Hızlı Zayıflama Öldürür

Obezite ve kilo fazlalığı günümüzün salgını. Ne yazık ki, bu salgınla başa çıkmak her geçen gün daha zor olmaktadır.

Hızlı Zayıflama Öldürür

hızlı ve sağlıklı zayıflamak

Obezite ve kilo fazlalığı günümüzün salgını. Ne yazık ki, bu salgınla başa çıkmak her geçen gün daha zor olmaktadır. Yaşanan zorluğun asıl nedenlerinden birisi her geçen gün toplumda yeme bozuklukları sıklığının artmasıdır. Yeme bozukluklarından tıkanırcasına yemek yeme ve gece yemek yeme sorunlarının özellikle büyük kentlerde yaşayan insanlarda doğru olmayan bir alışkanlığa dönmüş olmasındadır. Bu yeme bozuklukları sorunlarının ortaya çıkmasında da en önemli belirleyici unsurun ise stres olduğunu kabul etmek gerekir. Doğru olamayan beslenme sürecinin ortaya çıkardığı olumsuz sorunun daha da ağırlaşmasının diğer bir nedeni de giderek hareketsiz yaşamı alışkanlık haline getirmiş olmamızdır.

Hemen hemen her toplumu etkileyen bu sağlık sorunuyla mücadele ederken bu iki ana unsurdan yararlanmaktayız. Birisi beslenmenin daha sağlıklı hale getirilmesi, diğeri ise bireyin daha hareketli hale getirilmesini sağlamaktır. Bir şekliyle, hastalığa yol açan nedenler, hastaya uygun özgün bir düzenlemeyle tedavi yönteminde kullanılabilmektedir. Burada belirleyici olan hastanın bu iki yöntem birlikte kullanılmadığında tedavide yeterinde başarılı olunmayacağını bilmek gerekir.  Kısa süreli bir uygunsuz diyet veya düzenli olmayan seyrek egzersizle uzun süreli sağlığın sağlanamayacağını bilmek gerekir. 

Sadece hızlı kilo kaybı hedefli diyet uygulamaları veya yoğun spor yapılması beden ve özellikle kalp için ciddi bir stres oluşturabilmektedir. Ortaya çıkan stres gizli kalp hastalıkları bulunan kişilerde ritim bozuklukları, kalp yetersizlikleri ve de kalp krizine yol açabilmektedir. Hatta ortaya çıkan sorun kişi için geriye dönüşümü olmayan sürece yani ölümlere sebep olmaktadır.

Bütün bu tedavi yöntemleri dışında, ne yazık ki insanların kandırıldığı ilaç, madde ve uygulamalar birer kurtarıcı olarak sunulmaktadır. Bilimsel araştırmaları yapılmamış olan  bu madde ve ilaçlar doku ve organlarda kalıcı hasarlara yol açabilmektedir. Obezite ve kilo fazlalığı olan bireylerin bilimsel olmayan yöntemleri kullanmadan önce konuyla ilişkili uzmanlardan görüş ve öneri almaları oldukça önemlidir.