Damarlarımızın baş düşmanı: Stres

Her geçen gün artan stres yaşamın devamlılığına vurulan en büyük darbe olarak karşımıza çıkmaktadır.

Damarlarımızın baş düşmanı: Stres

stres

Stres, yaşamak için giderek derecesi artan tanımlamakta ve kontrol edilmekte güçlük çekilen bir bela. Her geçen gün artan stres yaşamın devamlılığına vurulan en büyük darbe olarak karşımıza çıkmaktadır.  Stresle birlikte birçok organ ve doku olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Aslında en başta olumsuz etkilenen damarlarımız olmaktadır. Damarların yapı ve fonksiyonların bozulması organ ve dokuların yeterince beslenememesi sonunda da kalıcı hasarlara yol açabilmektedir.

Uzunca bir süre damarların stres yükü altında kalması bir süre sonra damarlarda kalıcı sertleşmeye ve de bununla ilişkili olarak hipertansiyona yol açabilmektedir. Bu durum, hipertansiyonla ilişkili ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Özellikle beyin damarlarında gelişen sertleşme sonunda damar yapısında yırtılmalara yol açabilmektedir.  Bu durum, artık genç yaşlarda da giderek artan sıklıkta felç tablolarıyla karşımıza çıkmaktadır. 

Oluşan damar sertliğinin yol açabildiği diğer önemli sorun ise; kalbimizi besleyen koroner damar yapısının bozulmasıdır. Koroner damarlarda ki bozulma süreci, kalp krizleri ve hatta ölümlere yol açabilmektedir.

Başladıktan sonra bütün organların damar yapısının etkilendiğini bildiğimiz bu süreçte göz ve böbrek damarları da önemli ölçüde bozulmaktadır. Göz damarlarının yırtılması sonrası körlükler, böbrek damarlarının yırtılmaları sonrası böbrek yetersizlikleri gelişmektedir.  Bu durumlar, kalıcı engellilik ve yetersizliklere yol açabilmektedir.

Evet, bütün bu ciddi sorunlar bir kör düğüm gibi tüm bedeni saran damarların hastalanmasından kaynaklanmaktadır. Damarların yapı ve fonksiyonunu ise, çeşitli yollarla etki ederek bozan önemli faktör ise stres. Stres kontrolü, bu hastalıklardan korunmak için en başlıca yöntemdir. Ama nasıl? Çoğunlukla ilaçlarla sağlanmaya çalışılan stres kontrolü, çoğunlukla bu tedaviyle başarısız olurken diğer taraftan kullanılan bu ilaçlar başkaca sağlık problemlerine sebep olabilmektedir.  Bu nedenlerle, stres kontrolünde en iyi yöntemlerden birisinin spor olduğunu unutmamak gerekir. Düzenli spor, bir taraftan stres kontrolünü sağlarken diğer taraftan doğrudan damar sağlığını koruyucu etki gösterir.