Aşırı Spor Öldürebilir - Cardiofit Clinic

Sporla oluşan olumlu yöndeki bu etkiler, özellikle kalp-damar hastalığı bulunan bireylerde daha çarpıcı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Aşırı Spor Öldürebilir

sporcu sağlığı

Düzenli spor yapmanın kalp ve damar sağlığı için yadsınmayacak önemde olduğunu artık çok daha iyi biliyoruz. Sporla oluşan olumlu yöndeki bu etkiler, özellikle kalp-damar hastalığı bulunan bireylerde daha çarpıcı olarak karşımıza çıkmaktadır.  Bunun yanında, spor yaparken ölümcül olabilen ciddi sağlık problemleriyle karşı karşıya da kalındığı da bir gerçektir. Seyrekte olsa karşı karşıya kalınan bu şekildeki olumsuz olaylara hangi sebeplerin yol açabildiğinin tartışılması gerekir.  Spor yaptıktan sonra ilk altı saat içinde gelişen ölümleri, klinik olarak sporla ilişkili ani ölümler kapsamında değerlendirilmektedir. Aslında sıklıkla da ölümler bu zaman periyodunda gelişmektedir.  Çünkü yapılan sporun gerek bedende oluşturduğu değişikliklerin süregelmesi gerekse de bu değişikliklerin tekrardan istirahat düzeylerine inmesi ancak bu sürede mümkün olabilmektedir. Kas, akciğer, sinir, kalp, damar ve diğer sistemlerin toparlanma dediğimiz kendisini tekrar spor öncesi hale çevirebilmesi mümkün olabilmektedir.  İşte tamda bu saatler birçok doku ve organın özelliklede kalp ve damar sistemi için en kırılgan dönemi olmaktadır. Bu sebeple spordan sonraki bu saatlerde uyulması gereken kurallar oldukça önemlidir.

 • Sporun şiddeti ve süresi o kişiye göre hazırlanmalıdır. Uygunsuz bir şekilde planlanan şiddet ve süre, kalp krizleri ve ölümlere davetiye çıkarmaktır.
 • Kalp-damar problemi olduğu bilinen birey,  kendini iyi hissetmiyorsa o gün planlanan spor aktivitesi ertelenmelidir.
 • Herhangi bir enfeksiyon hastalığı geçiriyor, ateşi varsa ve de ilaç kullanmak zorundaysa spor yapmaktan kaçınmalıdır. Çünkü yoğun tempo başlı başına sonrasında toparlanma sürecini olumsuz etkileyebilmektedir.
 • Spor sonrası sıcak veya soğuk suyla duş alınması doğru değildir. Gerek sıcak gerekse soğuk suyla yapılan duşlar, kalbi besleyen koroner damarlarda veya beyin damarlarında ani daralma veya pıhtı atımına sebep olarak kalp krizi, felç ve ölümlere yol açabilmektedir.
 • Yeterli sıvı tüketildiğinden emin olunmalıdır. Yetersiz sıvı alımı dokuların toparlanmasını zorlaştırmakta hatta dokularda uzun süren yorgunluk ilişkili durumlara sebep olmalıdır.
 • Enerji içeceklerinden kaçınılmalıdır.
 • Spor öncesi ve sonrası yoğun kahve tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Spor öncesi ve sonrası ilk saatlerde aşırı yemek yenilmesinden kaçınılmalıdır. 

 

 • Spor yapıldıktan sonra sigara içilmemesi, sigara içilen ortamda bulunulmaması oldukça önemlidir. Sigara bütün dokuların özelliklede koroner arterlerde anlık daralmalara yol açabilmektedir.
 • Spor sonrası yoğun alkol alımından kaçınılmalıdır. Bu dönemde yoğun alkol alan kişilerde gelişen ciddi kalp ritim bozuklukları ani ölüme yol açabilmektedir.
 • Spor yaparken aşırı tansiyon artışı, çarpıntı, baş dönmesi, nefes darlığı, göğüs ağrısı geliştiğinde egzersiz sonlandırılmalı ve kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.