Her spor kilo verdirir mi?

Her bireyin metabolizmasının farklı olduğunu bilmek bunu harekete geçirebilecek egzersiz düzeyinin belirlenmesi oldukça önemlidir.

Her spor kilo verdirir mi?

sporla kilo vermek

Bilimsel kanıtlara göre kilo kontrolünde üçlü mekanizma etkili. Kişinin bazal metabolizması bu mekanizmalar içinde en önemli olanıdır. Metabolizmayla doğrudan ve dolaylı bir şekilde etkin olan diğer iki bileşen de beslenme ve spordur. Beslenme kilo kontrolünde her bireyin yumuşak karnı. Bu faktörün kısa süreli zorlu kontrolüyle hızlı bir şekilde kilo kaybı sağlanabilmesine rağmen kontrolün gevşemesiyle birlikte belirli bir noktadan sonra daha hızlı bir şekilde kaybedilmiş olan kilolar geri alınmaktadır. Hatta kaybedilenlerden daha fazlası yağ dokusu olarak geri dönmektedir.  Çoğu uygulamalarda diyet tek başına çoğunlukla başarısızlıkla sonuçlanmaktadır.

Diyet tedavisine ilave edilebilecek spor tek başına diyetle yaşanabilen başarısızlığı da önleyebilmektedir. Spor bunu sadece kilo kaybıyla değil sporla birlikte vücutta ortaya çıkan mutluluk hormonuyla birlikte yapmaktadır. Tek başına diyet mutsuz kılarken, sporun ilave edilmesi duygu durumunu olumlu yönde etkileyebilmektedir. 

Bu konuda yanlış bilinen başka bir hususta, yapılan her spor ve egzersizin kilo verdirebileceği yönündeki öneri ve yaklaşımlardır. Kilo fazlalığı ve obezite sorunu olan birçok birey hayatını tehdit edebilecek şekilde kilo verebilmek adına şiddetli egzersizler ve sporlar yapmaktadırlar. Aslında kontrolsüz ve uygun bir şekilde yapılmayan bu aktivitelerle kaybedilen vücut yağı değil çoğunlukla vücudun suyudur. Öz suyundan yoksun kalan bir beden de beklenmeyen ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Yapılacak sporun şiddeti kişinin bazal metabolizmasını harekete geçirebilecek düzeyde olmalıdır. Her bireyin metabolizmasının farklı olduğunu bilmek bunu harekete geçirebilecek egzersiz düzeyinin belirlenmesi oldukça önemlidir. Bunu belirlerken oksijen kullanım kapasitesinin ölçülmesi oldukça değerli bir veri sağlayacaktır. Yağların oksijenle verimli bir şekilde yakılması düzeyinin belirlenmesi kilo kontrolünde en hassas ve önemli noktadır. Kilo kontrolü tedavisinde bu ölçüm ve değerlendirilmelerin yapılması tedavi başarısı için bir gerekliliktir.