Enerji İçecekleri Öldürür Mü?

Bazı ürünler, dokularda birikim etkileriyle zararlı etkilerini gösterirken bir kısmı da dokuların yapı ve fonksiyonlarını bozarak olumsuz etkilere yol açabilmektedir.

Enerji İçecekleri Öldürür Mü?

enerji içecekleri öldürür mü

Sporcular ve spor yapan insanların en büyük kaygılarından biriside performansın artırılmasıdır. Performansın artırılması için her gün yeni endüstriyel ürünler piyasaya sürülmektedir. Bunların önemli bir kısmı sağlıklı beslenmeyle iyi bir şekilde yerine konabilen ve herhangi bir eksikliği ortaya çıkmayan vitamin ve minerallerden oluşmaktadır. Ne yazık ki; bilimsel değerlendirmelerden uzak yaklaşımlarla kullanımı gereksiz ve zararlı olabilmektedir. Bazı ürünler, dokularda birikim etkileriyle zararlı etkilerini gösterirken bir kısmı da dokuların yapı ve fonksiyonlarını bozarak olumsuz etkilere yol açabilmektedir. En ciddi etkilerini de kalp ve damar sistemi üstüne göstermektedirler.  Kalp damar sistemi üzerine olan sonuçlar bazen geriye dönüşümsüz sonuçlara yol açabilmektedir.

Bütün bunlara rağmen, yeni endüstriyel ürünlerin sayısı ve kullanımları her geçen gün artmaktadır. Son yıllarda en fazla reklamı yapılan ve toplumdaki genç popülasyon tarafından kullanılmakta olan ürün enerji içecekleridir.  İsimlerinin enerji içecekleri olmasına rağmen enerji sağlanmasıyla hiçbir bilimsel unsur taşımayan bu ürünler, toplum tarafından yanıltıcı bir şekilde performans sağlayıcı  olarak kabul görmektedir. Aslında bu ürünler, içerikleri dolayısıyla uyarıcı olmak dışında başkaca bir etkinliğe sahip değildir. Yorgunluktan adım atamayan bir ata kırbaç savurmak dışında metabolizma ve performans açısından herhangi bir önemi yoktur. Uluslararası bazı verilerde kalp krizleri ve ölüme yol açabildiği ortaya konulmuştur.  Bu istenmeyen sonuca enerji içeceklerinin  kalpteki elektriksel duyarlılığı artırarak ölümcül aritmilere yol açmasından kaynaklandığı belirtilmektedir. Bazı gençler arasında özellikle alkolle birlikte alınması, enerji içeceklerinin ölümcül olabilecek klinik sonuçlarını artırabildiğini bilmekteyiz.

Gerek spor yapan gerekse spor yapmayan gençler arasında her geçen gün kullanımı artan enerji içeceklerinin yo açabilecekleri olumsuz etkiler açısından uyarılması gerekmektedir. Her şeyden önce bunların sportif ve seksüel performansla hiçbir ilişkilerinin olmadığının hatırlatılması ve kullanımları konusunda dikkatli olunması gerektiği vurgulanmalıdır.