Spor, kalp ve ölüm

Sporcularda kalp ve damar sorunlarıyla ilişkili diğer önemli bir sorunda; sporcular spor yaptığı sürece kalp ve damar yapılarını değiştiği ve farklılaştığını bilmek gerekir.

Spor, Kalp ve Ölüm

spor ve kalp krizi

Ne yazık ki, geçen hafta yine genç ve başarılı milli bir sporcumuz yaşamını kaybetti. Maalesef, Sevenlerine sabırlar dilemek dışında diğer sporcuları uyarmak dışında yapabileceğimiz ve söyleyebileceğimiz başkaca bir şey yok.   Yine üzülerek belirtmek gerekir ki; sağlığımızın korunması ile ilişkili algı ve duyarlığımız bu tarzdaki istenmeyen olaylardan sonra sadece bir gün tartışılmakta ve bitmektedir. İlk aklımıza gelen soru, sporcuların yeterince sağlık kontrollerinin yapılıp yapılmadığıyla ilişkilidir. Bu konuyla ilişkili söylenebilecek en gerçekçi yorum, sporcuların sağlık değerlendirmelerinin yeterince standardize ve ciddi yapılamadığıdır.  Bu konudaki en önemli sorunlardan birisi sporcuların sorunları yaptıkları yoğun sportif aktiviteye bağlı olarak diğer bireyler ve hastalardan farklı olduğunu kabul etmek gerekir. Çoğunlukla bu durum dikkatten kaybolmaktadır. Sporcularda görülen ve ileri inceleme gerektiren bulgular ileri inceleme yapılmadan göz ardı edilebilmektedir.

Sporcu değerlendirmesinde başkaca bir sorun ise, neredeyse her gün yoğun bir sportif aktivite gösteren bu kişiler ön yargılı bir şekilde sağlıklı olarak değerlendirilebilmektedir. Hatta bazı durumlarda, sezon başı yapılması gereken değerlendirmeler gereksiz olarak düşünülerek yapılmamaktadır. Hatta lisans muayeneleri bile sıradan bir formalitenin tamamlanmasıyla eşdeğer olarak kabul edilmektedir.  Bu yanlış olarak oluşmuş bu algı, sadece değerlendirmeyi yapan sağlık kuruluşu ve doktorda değil, antrenör, ebeveyn, kulüp ve de sporcuda var olduğunu bilmekteyiz. Bir sporcunun sağlığının korunmasında bahsi geçen bu bileşenlerin her birisinin ayrı bir önemli yerinin olduğunu bilmek gerekmektedir.  

Sporcularda kalp ve damar sorunlarıyla ilişkili diğer önemli bir sorunda; sporcular spor yaptığı sürece kalp ve damar yapılarını değiştiği ve farklılaştığını bilmek gerekir. Bu değişimlerin ne zaman sağlıklı bir durum ne zaman hastalıkla ilişkili bir durum olduğunu bilebilmek için sporcuların periyodik bir şekilde sağlık kontrollerinin yapılması oldukça önemli bir yaklaşımdır.  Bütün bunlara rağmen, kalp ve damar yapısı sağlıklı olan sporcularda, artmış sıvı kayıpları, geçirilen bir takım enfeksiyonlar, limitlerin zorlanması durumlarında olumsuz bir takım olaylarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu olumsuz olayların engellenebilmesi için sağlığın performansın temel unsuru olduğu hatırlanmalıdır.