Doğru ekipmanlar kullanılmadığında spor da öldürür!

Spor ekipmanları seçimi ve doğru kullanımı spor yaralanmalarını %70`lere varan oranda azaltmaktadır.

Spor da ölüdürür!

spor da öldürür

Karşılaştığımız sportif yaralanma sebebi de uygun ekipmanların kullanılıp kullanılmamasıdır. Tekmelik, göğüs koruyucuları, başlık, gözlüklerin kullanılmaması sonrası ciddi yaralanmayla gelen hastalarımız olmaktadır. Özellikle, çarpma ve darbe ile ilişkili sporlar yapanlarda ölümcül olabilecek sonuçlarla karşılaşılabilmektedir.

Spor yapılırken kullanılan aletler başka bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle sert tabanlı koşu bantları diz ve bel sorunlarına davetiye çıkarmaktadır. Kronik bir süreçte gelişen menisküs, kıkırdak ve bağ yaralanmaları sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Uygun olmayan şiddette yapıldığında normal olmayan nabız ve tansiyon değişiklikleri ortaya çıkabilmektedir. Bu durum, spor yaparken baş dönmesi ve bayılma şikâyetlerine yol açabilmektedir. Sonuçta, koşu bandı üzerinde dengenin sağlanamaması, düşmelere yol açabilmekte ve buna bağlı olarak ölüme giden yaralanmalar oluşabilmektedir.

Ekipman denilince; özellikle birçok belediyenin parklarında bulunan sabit spor aletlerinin taşıdığı riskleri belirtmeden geçmek istemiyorum. Parklara kurulmuş olan spor aletlerinin neredeyse hiç birisinde insanların nasıl kullanmaları gerektiği belirtilmemiştir. Bir kısmının spor biliminde bir faydası şöyle dursun tam tersi zararlı olabileceği söylemem gerekir. Bir kısmı bel problemleri bir kısmı ise mafsal problemlerine sebep olup sorunu olanlarında şikâyetlerini artırabilmektedir. Erişkin bireyler bu aletlerin neye yaradığını bilemeden kullanırken çocuklar bunları birer salıncak gibi kullanmaktadır. Tabi ki, bu durum çocuklarda bile ciddi yaralanma ve sakatlıklara yol açabilmektedir.

Yaralanmalarda püf nokta: Ayakkabı seçimi

Ayakkabı ve diğer spor ekipmanları spor yapan bireyler için önemli. Yapılan spora uygun olmayan bir ayakkabı sadece ayak bileğine değil, diz, kalça, ve özellikle bel omurgasına ciddi zararlar verebilmektedir. Sert zeminlerde yapılan sporlarda şok emici tabanlık özellikleri olan, ayak tabanı ve basma ile ilişkili olan bireylerin uygun tabanlıklı ayakkabılar giymesi oldukça önemlidir. Ayakkabı ve diğer kıyafetlerin hava ve ısı döngüsüne uygun olması ayakta mantar gelişiminin engelleyen bir unsur olduğu hatırlanmalıdır.